Ürdün Turu

22-26 Nisan 2021
Petra,  Wadi Rum, Akabe, Wadi Mujib, Lut Gölü

İlyada Tur kalitesiyle düzenlemiş olduğumuz Ürdün Turu macera severler için oldukça etkileyici bir dünyanın kapısını aralıyor. Ürdün Turu ile Dünyanın bilinen yedi harikasından birisi olarak kabul edilen, gizemli antik şehir Petra‘yı, rengarenk su altı ve zengin faunasıyla Kızıldeniz‘i, yıldızlarla birlikte geceyi renklendirip, konaklayacağımız Wadi Rum‘u, adrenalin ve heyecan dolu Wadi Mujib Kanyonu‘nu ve dünyanın en alçak noktası olarak kabul edilen Lut Gölü‘nü İlyada Tur kalitesiyle görmek ister misiniz?

Ürdün Turu Programı

1. Gün Tur Programı

İstanbul‘dan misafirlerimizle saat Türk Hava Yolları‘nın 22 Nisan 2021 Perşembe 21:15 kalkışlı İstanbul – Amman seferiyle Ürdün Turu‘na başlıyoruz. Uçuşumuz yaklaşık 2 saat sürüyor. Uçuş sonrası Ürdün’ün başkenti olan Amman’a inmiş oluyoruz. Gecenin geç saatlerinde indiğimiz havalimanında hazır olarak bekleyen aracımız ve şoförümüz bizi karşılayarak otelimize kadar eşlik edecek. 

Çok acıktığınızı hisseder gibiyiz. İşte Ürdün Turumuzun en keyif verici noktası başlıyor. Akşam yemeğinde bizleri geleneksel Ürdün yemekleri bekliyor.

2. Gün Tur Programı

Ürdün Turu maceramızın ikinci gününe sabahın erken saatlerinde başlıyoruz. Yetişmemiz ve keşfetmemiz gereken bir çok nokta bulunmakta. Amman’dan sabah ayrılıp bir sonraki noktamız olan ve Bethany yani İsa peygamberin vaftiz edildiği yer olarak olarak bilinen bölgeye, Şeria Nehri‘ne doğru hareket ediyoruz. Hristiyanlar için kutsal olarak kabul edilen Şeria Nehri’nin bir başka diğer özelliğiyse İsrail ve Ürdün arasındaki sınırı oluşturuyor olması.

Nehrin diğer tarafındaki İsrail toprakları bulunduğumuz yerin hemen bir kaç metre karşısında yer alıyor. Nehrin diğer yakasından İsrail topraklarından suya girerek vaftiz olan insanlara çok yakın bir konumda olacağız ki konuşulanları bile rahatlıkla duyabilirsiniz. Enteresan bir deneyime sahip olan Kara sınırından Ürdün Turu yolcuğumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bethany’den ayrılıp rotamızı Lut Gölü başka bir değişle Ölüdeniz’e çevireceğiz. Bu göl deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında ve dünyanın en alçak noktası olarak biliniyor. Gölün diğer bir özelliğiyse tuz oranının normal deniz suyuna kıyasla 10 kat daha fazla olması. Bu yüzden Lut Gölünde batmak mümkün değil. Bu enteresan deneyimi deneyimlemek, kaldırma kuvvetini yerinde test etmek için mayonuzu ve okumaktan haz aldığınız kitabınızı yanınıza almayı unutmayın. Dünyanın en alçak noktasında ve en tuzlu suyunda yüzebilir, dinlenme zamanlarındaysa yarım kalan kitabınızı tamamlayabilirsiniz.

Her ne kadar Lut Gölünün tuzlu sularında yüzmek için faz enerji harcamamış olsak da denizin acıktırdığı bir gerçek. Öğle yemeğimizi Lut Gölünde yedikten sonra yönümüzü Mujib Vadisine çevireceğiz.

Hazırlanın! Wadi Mujib Kanyonuna ulaştıktan sonra macera bizleri bekliyor. İçinden sular alan ve kimi zaman birkaç metreyi bulan su yüksekliğine sahip olan dar bir kanyonda yüksek duvarlarının arasından yürüyüşe başlıyoruz. Akıntıya ters yöndeki parkurun bu kısımlarını yüzerek geçeceğiz. Bu yüzden can yeleklerimizi ve yüzme ekipmanlarını giymemiz gerekiyor. Kanyonun enfes manzarasının eşliğinde geçireceğimiz ve yaklaşık bir buçuk saatlik yürüyüş sonunda şelaleye ulaşarak parkuru tamamlamış olacağız.

Dönüş yolunda ise bizi şahane bir sürpriz bekliyor. Kendimizi akıntıya bırakarak kanyonun duvarlarının üzerinden gökyüzünü izleyerek başladığımız noktaya dönüyoruz. Bu yorucu ve eğlenceli aktivite Ürdün turu 23 Nisan tatilinde yapmış olduğunuz en adrenalin dolu aktivite olabilir..

3. Gün Tur Programı

Ürdün Turu 3.gününde Ürdün’ün en önemli eseri, dünyanın yedi harikasından biri, Gül kırmızısı şehri Petra Turu bulunuyor. Petra şehri; Nebatiler olarak isimlendirilen topluluk tarafından MÖ 1. y.y’da kayaların içine oyularak yapılmış ve günümüzde de ziyaret edilebilir durumda bulunan destansı bir antik kent. UNESCO tarafından Petra, insanoğlunun en değerli kültürel miraslarından biri olarak gösteriyor. Sırf bu noktada Petra Turu oldukça büyük bir değere sahip.

Petra Turunda şehrin gözde noktası “hazinesi” olarak adlandırılan kısmı ziyaret ediyoruz. Siq yolu denilen dar bir kanyondan geçip hazine bölgesine ulaşıyoruz. Daha sonra devasa büyüklükte bir tiyatroyla Kral Mezarları, Müze ve Qasr Al Bint gibi daha birçok bölümü ziyaret ediyoruz.

Petra çok etkileyici ve devasa büyüklüğe sahip bir şehir. Ürdün Turumuzun devamında 900’ün üzerinde basamakla ulaşılan ve tamamlanamayan Manastır’a tırmanıp Kubtha Yolu’na yürüyeceğiz. Bu zorlu tırmanış sonrasında görülmeye değer bir manzara bizleri bekliyor. Sırf bu sebeple iyi ki Ürdün Turuna katılmışım diyeceksiniz.

Petra Turu sonrası rotamızı Mars’ın yüzeyine olan benzerliğiyle dikkatleri üzerine toplayan Wadi Rum çölüne çeviriyoruz. Wadi Rum’da  geceleri yıldızlar net görülebiliyor ve çok güzel parlıyorlar. Yıldızlarla birlikte geceyi; renklendirip, konaklayacağımız konforlu kampımızda geçireceğiz. İddia ediyoruz Ürdün Turu esnasındaki en keyif verici konaklamamız bu gece olabilir.

4. Gün Tur Programı

Ürdün Turumuzun 4.gününde Wadi Rum Çölünü keşfetmek için güne uyanıyoruz. İdeal bir çöl kahvaltısının ardından Jeep Safari için araçlarımızla çölün derinliklerine doğru harekete başlıyoruz.

Kızıl Gezegen Mars’a benzetilen Wadi Rum Çölünde dev kayalar bulunuyor. Bu yüzden konusu Mars olan birçok meşhur filme ev sahipliği yapıyor. Transformers, Indiana Jones ve The Martian gibi filmlerin bazı sahneleri Wadi Rum‘da çekildi.

Ürdün Turu’ndaki son durağımıza olan ve Kızıldeniz’in ılık sularına ev sahipliği yapan Akabe’ye hareket ediyoruz. Öğle yemeği için çeşitli kebapları tadabileceğimiz ve herkesin çok sevdiği mekan olan Al-Shami’de olacağız.

Güzel bir yemek sonrasında Kızıldeniz’le buluşmaya sıra geliyor. Dünyadaki en güzel su altı çeşitliliğine ev sahipliği yapan Kızıldeniz’de sualtı yaşamını yakından keşfetmek için birkaç farklı opsiyonumuz bulunuyor. Dalış tecrübesi olanlar için adına düzenlenmiş bir sertifikaya sahip olabilecekleri bir dalış turu düzenleyeceğiz. Bu durumda grupta dalış sertifikası olmayan arkadaşlara hava atabilir, Dalış sertifikanızı sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.

Dalış tecrübeniz yoksa bile denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Dileyen misafirlerimiz günün geriye kalan kısmını kumsalda, denizin tadına vararak geçirebilirler.

Son opsiyon da elbette şehrin keyfini çıkarmak, denizle arası iyi olmayan dostlarımız için şehrin tarihi sokaklarını keşfetmek oldukça ilgi çekici.

Ürdün Turumuzun akşam saatlerinde Ürdün’e veda yemeği için Akabe’nin meşhur restoranı Ali Baba’ya uğruyoruz. Ürdün lezzetlerine doyamayanlar için bu son şans burada.  26 Nisan 2021 Pazar günü saat 01:45‘de Türk Hava Yolları’nın  Akabe – İstanbul ile Akabe havalimanından İstanbul’a hareket ediyoruz.

Başka bir İlyada Tur organizasyonunda buluşmak üzere, bizleri tercih eden tüm misafirlerimize çok teşekkür ederiz.

Ücrete Dahil Olanlar Hizmetler Ücret Harici Olan Hizmetler
Profesyonel Rehberlik Hizmeti Alkollü içecekler
Tüm Transferler Bagaj taşıma ücretleri
Programdaki sunulan tüm aktivite ve deneyimler Çamaşır hizmetleri
Belirtilen otellerde ya da muadillerinde 2 kişilik odalarda Konaklama Ekstra bagaj ücreti
Tüm Sabah Kahvaltıları Kişisel harcamalar
Özenle seçilmiş noktalarda tüm Öğle ve Akşam Yemekleri
Seyahat Sağlık Sigortası
Şehir Merkezi – İstanbul Havalimanı ulaşımı
Seyahate özel hatıra olarak hazırlanmış Tshirtler
Türk Hava Yolları ile İstanbul-Amman, Akabe-İstanbul ekonomi sınıfı uçuşlar
Tüm giriş ücretleri
Yemeklerde alınan 1 adet alkolsüz içecek