Kurban Bayramında Endonezya Turu

16-25 Temmuz 2021
Cakarta, Batavia, Yogyakarta, Prambanan Tapınağı, Borobudur’da Gün Doğumu, Yogyakarta, Surabaya, Bromo Yanardağı’nda Gün Doğumu, Ubud, Tegalalang Pirinç Terasları, Tirta Empul Tapınağı, Seminyak, Tegenungan Şelalesi, Tanah Lot Tapınağı, Bali

İlyada Tur kalitesiyle düzenlemiş olduğumuz Endonezya Turu ile onlarca kez tur düzenlediğimiz Endonezya Turu’nda; ülkenin farklı yönlerini, klasik turlardan ayrıştırarak sizlere sunmaya çalışacağız. Asya kıtasında yer Alan Endonezya’nın ilginç yapısı, doğasını ve kültürünü keşfetmeye hazır mısın? Durma, Keşfet!

Endonezya Turu Programı

1. Gün Tur Programı

Baştan sona Endonezya Turu’nun ilk aşaması İstanbul‘da verdiğimiz buluşma ile başlıyor. Cuma gecesini Cumartesiye bağlayan saatlerde uçuş saatinden önce havalimanında buluştuktan sonra, bizi direkt olarak Endonezya’nın başkenti Jakarta’ya götürecek Türk Hava Yolları uçağında yerimizi alacağız. Uzun ve bir o kadar da keyifli yolculuk bizi bekliyor. Tabi ki önerimiz, iyi bir uyku uyumanız yönünde ancak uçakta uyuyamam derseniz tavsiyemiz Bali’den esintiler sunan, keyifli bir yolculuk filmi olan “Ye, Dua et, Sev” izlemeniz olacaktır.

2. Gün Tur Programı

THY ile uçtuğumuz süre boyunca Asya kıtasını boylu boyunca geçip başken Cakarta’ya ulaşıyoruz. Endonezya’daki ilk gecemizde Asya mutfağıyla tanışacağımız keyifli bir akşam yemeğin ardından, Cakarta gecelerinin tanımaya çalışıp ardından da dinlenmeye otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.

3. Gün Tur Programı

Bize soracak olursanız; ülkenin ön sözü olan başkent Jakarta, Endonezya kültürünü yakından tanımak için bir nevi ”Endonezya’ya giriş” dersi niteliğinde. Başkent Jakarta’da yan yana konumlanmış farklı dinlere ait mabetler ve geniş meydanlar bizi bekliyor. Sabahın erken saatlerinde aldığımız kahvaltının ardından kendimizi Cakarta sokaklarını keşfetmeye bırakacağız. Özgürlük Meydanı ve Cakarta’nın ilk temellerinin atıldığı bölge olan Batavia gibi olmazsa olmaz noktaları keşfedip, öğle yemeğimizi de yedikten sonra tapınaklar şehri Yogyakarta’ya doğru uçuşa geçiyoruz.

Yogyakarta’ya indiğimizde ilk durağımız olan ve aynı zamanda Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağı Prambanan’ı görmek üzere yola koyuluyoruz. İnşa edildiği 9. yüzyıldan günümüze kadar ulaşabilmiş olan bu tapınağın duvarlarında kutsal Hint destanı Ramayana’dan pek çok sahne resmedilmiş. Yorucu bir günün ardından gün batımını 3 Hindu tanrısına adanmış Prambanan Tapınağından izleyip akşam yemeği için yola çıkacağız.

Rengarenk sunumlarıyla damağımızı adeta havai fişek etkisi oluşturacak, bizleri şenlendirecek olan akşam yemeğimizden sonra günün yorgunluğunu atmak ve olabildiğince dinlenmek adına otelimize çekiliyoruz. Mümkün olduğunca uyumaya çalışın, çünkü ertesi sabah Endonezya turu esnasındaki gün doğumu serilerine başlayacağımız yorucu bir gün olacak.

4. Gün Tur Programı

1800’lü yılların başında Java adasında İngilizler adına yönetimini üstlenen Sir Stamford Raffles; yerel halk vasıtasıyla bölgede bulunan yanardağların, zaman içinde küllerle örttüğü antik kalıntılardan haberdar edildi. Oluşturulan araştırma ekibi kalıntıların üzerindeki külleri tenizledikçe şaşkınlıkları gizleyemediler. Çünkü yaklaşık 500 yıl boyunca gizli kalan budist tapınağı Borobudur’a ulaşmışlardı.

Borobudur M.S. 750 yıllarında inşa edildiğinde oldukça ihtişamlı bir krallığı simgeliyor, üzerindeki yüzlerce kabartma ve Buda heykeline ev sahipliği yapıyordu. Sahip olduğu bu ihtişamlar sayesinde Borobudur Tapınağı; Budistler için bir hac noktası haline de gelmişti.

14. yüzyılda adanın İslam’a geçiş ile beraber Borobudur yavaş yavaş unutuldu ve bir yanardağ patlaması ile beraber küllerle kaplandı. Tekrar bulunduğundaysa küllerin aslında tüm yapıyı koruduğu anlaşıldı ve o zamandan günümüze kadar da tüm ihtişamıyla birlikte korunmuş durumda.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ile Endonezya Turunun enteresan deneyimlerine sahip olacağımız tapınağa doğru yola çıkıyoruz. Tapınaktaki her bir katı çıkıp en tepeye ulaştığımızda aramızdan Nirvana’ya ulaşanlar olur mu bilemiyoruz ancak, tapınak ziyareti sonrası kahvaltı için otelimize döneceğimiz bilinen bir gerçek.

Kahvaltının hemen ardından ilk durağımız enteresan noktalar ile dolu ünlü şehir meydanı olacak. Şehir meydanını turlamak için ülkemizde bulunmayan ancak Asya kıtasında popüler bir araç olan iki tekerlekli rikşaları kullanacağız. Rotamızda şehir meydanının yanı sıra Water Temple ve Yeraltı Camii de bulunuyor. Bu eğlenceli gezimizin ardından, öğle yemeğine geçiyoruz. Arından başka bir macerayı deneyimleyeceğimiz Surabaya’ya uçuyoruz.

Surabaya’da vardığımızda önce enfes ve otantik Asya mutfağına doyduğumuz bir gece ve hemen ardından Bromo volkanı yakınlarında bulunan otelimizde dinlenmeye geçeceğiz.

5. Gün Tur Programı

Yanardağlarıyla ünlü Endonezya’nın halen aktif durumdaki volkanlarından biride 2329 metre yüksekliğindeki Bromo Yanardağıdır. En son 2010 ve 2011 yıllarında yaşanan patlamalar sonrası yaklaşık 700 metre yüksekliğe ulaşan küller oldukça büyük bir alanı kaplamış. Biz de sabahın erken saatlerinde uyanıp önce Penanjakan gözlem noktasında gün doğumunu izleyeceğiz, ardından da jiplerle ulaşacağımız kraterde yaklaşık 250 basamağı arkamızda bıraktıktan sonra bir aktif yanardağda olmak nasıl bir duymuşmuş deneyimleme fırsatına sahip olacağız.

Aktif bir yanardağda edindiğimiz tecrübe sonrası öğle yemeğinin ve akabinde sabırsızlıkla beklediğimiz Bali için uçakta yerimizi alıyoruz. Önce akşam yemeğimizi yiyip, ardından Ubud’taki otantik otelimize yerleşeceğiz. Öğle yemeği ve ardından akşam yemeği çok sık yemek yemiyor muyuz? sorusunu sorar gibi olduğunuzu hissettik. Evet ama aradaki saat farkından dolayı metabolik olarak acıkıyoruz. 🙂 Şimdiden afiyet olsun.

6. Gün Tur Programı

İşte meşhur Bali… Bali dendiğinde aklınıza pek çok şey geliyor elbette. İlyada Tur olarak biz de Kurban Bayramında Endonezya turu için bizi tercih eden misafirlerimiz için Bali adasında geçireceğimiz dört günde salıncaklardan masaja, tapınaklardan yoga dersine uzanan rengarenk bir program oluşturmaya çalıştık. Bali adasındaki ilk durağımız Tegalalang pirinç terasları. Tabii pirinç teraslarının meşhur salıncaklarının keyfini çıkarmayı ve sosyal medya için bir birinden güzel kareler yakalamayı da ihmal etmeyeceğiz.

Öğle yemeğinin hemen ardından adanın en meşhur noktalarından Tirta Empul Tapınağını geziyoruz. Soğuk sularında arınıp, kadın ve erkeğin yaratıcı gücü ile sembolize edilen tapınağı keşfettikten sonra sıra Kurban Bayramı Endonezya tatilinin en özel deneyimlerinden birine gelecek. Birçok kez Asya’nın en iyi restoranı seçilmiş Sacred Rice’ta özel bir akşam yemeğimiz var. Pirinç tarlalarının arasındaki bulunan dünyaca ünlü restoranda günü bitirip, dinlenmek ve günün yorgunluğunu için otelimize geçiyoruz.

7. Gün Tur Programı

Endonezya Bali’deki ikinci günümüze sabahın ilk ışıklarıyla beraber başlıyoruz ve yaklaşık 1 saat sürecek olan yoga dersiyle katılıyoruz. Bugünü rahatlamaya ve gevşemeye ayırdık desek yeridir. Otelimizde yapacağımız güzel bir kahvaltının ardından, Ubud şehrinde meşhur Maymun Ormanı’nı ziyaret edeceğiz. Ormanda yapacağımız keşif bittikten sonra öğle yemeği için Ubud şehir merkezine geri dönüyoruz. Bu noktadan itibaren Endonezya gezisinin en keyifli noktası başlıyor gibi. Yemeğini yiyen alışverişe başlayabilir çünkü ardından sıra hepimizin dört gözle beklediği Bali masajına gelecek.

Tüm bu etkinliklerden sonra sırada Ubud’un en özel restoranlarından birinde Endonezya’ya özgü lezzetleri tadacağımız akşam yemeğinde. Otelimize dönüp yatağa uzanınca masajın da etkisiyle kesintisiz bir uyku çekeceğinize de eminiz:) Sabah erken kalmamız gereken yepyeni bir güne uyanacağız.

8. Gün Tur Programı

Bali adasındaki son durağımızda adanın gözde bölgelerinden olan Seminyak olacak. Önce Tegenungan şelalesine inip, ardından şelalenin huzur veren manzarasına karşı konumlanmış olan restoranımızda öğle yemeğini yiyeceğiz. Bir sonraki durağımız büyüleyici yapısıyla Bali’nin en çok ziyaret edilen ve bir kayalığın üzerine oturtulmuş olan Tanah Lot Tapınağı olacak. Rivayete göre Bir Hindu tapınağı olan Tanah Lot’un 15. yüzyılda deniz tanrılarına ibadet etmek için yaptırıldığı söyleniyor. Tapınaktaki kayalıkların altında ve denizin içinde bulunan zehirli su yılanları, tapınağın kötü güçlerden korunmasını sağlıyor. Tanah Lot’un efsanelerine duyduktan sonra, akşam yemeğine kadar bolca vaktimiz olacak.

Yemekten sonra da dileyen dinlenmeye çekilip otelin tadını çıkarabilir, bir de geceleri görelim diyenleri de Bali clublarını keşfe çıkabilir.

9. Gün Tur Programı

Macera ve bol keşif ruhuyla dolu Endonezya turu son gününü Bali sahillerinde keyif yapmaya ayırdık. Bugün Bali’nin en ünlü beach clublarından olan Potato Head’te bulunacağız. Endonezya’daki son günümüze yakışır biçimde Potato Head’in deniz kıyısına boylu boyunca uzanan havuzunda sakin bir gün geçirebilir ya da tam tersi kendinizi dans pistinden alamayabilirsiniz. Endonezya Turu klasiklerinden rengarenk yemeklerden oluşan menüsünden bahsetmemize bile gerek yok:)

Günün sonuna doğru Türk Hava Yolları kalitesi ve direkt uçuşumuzla İstanbul’a dönme vakti. Endonezya turu sonrası, günlerdir yorulan bünyelerin biraz dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Başka bir İlyada Tur organizasyonunda buluşmak üzere, bizleri tercih eden tüm misafirlerimize çok teşekkür ederiz.

Ücrete Dahil Olanlar Hizmetler Ücret Harici Olan Hizmetler
Profesyonel Rehberlik Hizmeti Alkollü içecekler
Tüm Transferler Bagaj taşıma ücretleri
Programdaki sunulan tüm aktivite ve deneyimler Çamaşır hizmetleri
Belirtilen otellerde ya da muadillerinde 2 kişilik odalarda tüm konaklamalar ve kahvaltılar Ekstra bagaj ücreti
Tüm Sabah Kahvaltıları Kişisel harcamalar
Özenle seçilmiş noktalarda tüm Öğle ve Akşam Yemekleri
Seyahat Sağlık Sigortası
Şehir Merkezi – İstanbul Havalimanı ulaşımı
Seyahate özel hatıra olarak hazırlanmış Tshirtler
Türk Hava Yolları ile İstanbul-Cakarta, Bali-İstanbul ekonomi sınıfı uçuşlar
Tüm giriş ücretleri
Yemeklerde alınan 1 adet alkolsüz içecek

 

About Author

client-photo-1
ilyadamain

Comments

Bir cevap yazın